Břetislav a Lenka

Dolů

Příběh první
kompletní návrh a realizace interiéru novostavby bytu, 2015, Brno

Lenka je kadeřnice, krásná žena a vášnivá sportovkyně, Břetislav, její partner, je strojní inženýr a milovník vážné hudby. Spolu tvoří aktivní pár, který si přál byt bez televize, s obývacím pokojem, kde budou moci poslouchat vážnou hudbu a číst knihy, s kuchyní, která je spíše nábytkem obývacího pokoje. Vše je na míru, dokonce i jídelní stůl, stolek a specialitou je pak hudební skřínka.

Cit k umění se u nich projevil také tím, že souhlasili s vytvořením grafické malby jejich přes 15 metrů dlouhé stěny, autorkou je opět sestra Lenka Křikavová.

První pohled

První pohled

Otevřete bílé vstupní dveře.

Ještě předtím než vstoupíte, Váš pohled povede ručně malovaná 15 metrů dlouhá stěna, na jejímž konci je velké okno s výhledem do zahrady. Tato stěna prochází celým bytem, je jeho měřítkem, orientací, uchopením. Vnímáte ji z každého místa, při každém otevření dveří.

Číst více >

Jako jablko

Jako jablko

Ta šedohnědá krabička, v níž se skrývá ložnice, koupelna a pracovna, je jako jablko, zvenku má jednotnou barvu a pokaždé, když do něho kousnete, můžete vidět barvu jeho dužiny.

Je šedohnědá a je smetanová. Každé její dveře do pokojů, dvířka a pracovní deska v kuchyňské lince, lišty podlah a samotná podlaha, která se průchodem do soukromé části mění, podporují společně její myšlenku.

Něco neobvyklého Něco neobvyklého Něco neobvyklého

Něco neobvyklého

Moci nahlédnout tak někdy pod pokličku. Co se asi tak skrývá za jednotlivými dvířky nábytku v obývacím pokoji?

Ze všech pokojů v bytě Břetislav a Lenka tráví svůj čas nejraději a nejvíce v obývacím pokoji poslechem hudby a čtením knih. Vaří jen málo, proto si přáli, aby se kuchyňská linka stala spíše čistým a jednoduchým kusem nábytku. A co všechno v něm můžete najít? Kromě veškerého vybavení kuchyně se skleněnou pracovní deskou, zástěnou a skrytými el. zásuvkami, zde naleznete také něco neobvyklého....

...nejdřív je možná jen zaslechnete, a když budete hledat pozorněji, objevíte dva reproduktory hudební soustavy, každý v jednom horním rohu.

Je to tak Je to tak

Je to tak

Je to tak, že jako architekti můžeme navrhovat města, ovlivňovat a chránit krajinu, vytvářet prostory, vymýšlet umístění každého nábytku a ten dokonce i navrhovat pro konkrétní účel. Tato pestrost mě moc baví.

Tyto tři objekty - jídelní stůl, hudební skřínka, stolek u sedací soupravy - mají stejnou délky, stejný princip subtilních nožek šedé barvy, které mají minimálně bránit výhledům do zahrady, stejnou smetanovou barvu.

Pevně a jistě si stojí uprostřed obývacího pokoje, každý trochu jiný a zároveň stejný.

Jeden z nich je však trochu tajemný, něco skrývá...

Průhledy pokojů Průhledy pokojů

Průhledy pokojů

Můžete ji vidět už, když vstoupíte, a pak z každého pokoje bytu. Tu malovanou stěnu na míru a přání majitelů. Ty jednotlivé čárky a tečky, které zobrazují uklidňující tvary krajiny, svit slunce, pohyb větru. U vstupu ji spatříte celou, prochází celý bytem, při otevření dveří z pokoje ji pak můžete vnímat jako výřezy-obrazy, s každým pokojem tak můžete mít spjat jiný pocit, jiný pohled, když z něj vycházíte.

"Při odchodu z ložnice vidím ten známý kopeček a na něm paprsky světla. Jsem doma, jsme doma."

Zase ta Lenka!

Zase ta Lenka!

V přírodě, na kolech, za různého počasí. Tak jsou spolu nejradši - Břetislav a Lenka, pár, který se nenudí. A právě tu krajinu jsme jim přenesly do jejich bytu. Lenka nejdříve navrhla motiv, a poté čtrnáct dní poctivě tečkovala a čárkovala 15 metrů dlouhou stěnu.

Linie krajiny, sluneční paprsky, pohyby větru jsou výrazné svojí velikostí a myšlenkou, zároveň však se v béžové barvě stávají doplňkem pestrého života majitelů.

Detail jablka Detail jablka

Detail jablka

Hezky jsem si to vymyslela - princip jablka, jedna barva na povrchu, druhá vevnitř. Ale kolik práce to stálo, aby to všechno sedělo a lícovalo... Některé desky mají dvě barvy - viz foto, dvířka u reproduktorů mohou celá zajet dovnitř korpusu tak, aby nepřekážela zvuku, zbylá, s nimi zalícovaná, jsou klasická otvíravá ven, elektrické zásuvky jsou výklopné, v době nepoužívání jsou ukryty ve dně horních skříněk, větrání lednice skrz spáru v soklu a uskočení lišty u stropu, barva lakovaného skla pracovní desky je speciálně vybraná dle vzorníku a spínače světel kuchyně... kde ty vlastně jsou?

Truhlář mě moc neměl rád, ale nakonec to zvládnul.

Výběr architekta + výběr klienta

Výběr architekta + výběr klienta

Přes celou stěnu obývacího pokoje je velké okno s výhledem do zahrady. Nechtěla jsem proto před ním vytvářet vizuální bariéry, stůl, stolek a i hudební skřínka měly působit vzdušně, skoro až tak, že levitují. 4mm silná pásovina nožek všech tří prvků (stolek, stůl a hudební skřínka) tomuto dojmu hodně pomáhají.

Břetislav a Lenka byli úžasnými klienty, kteří mi dali opravdu volnou ruku. Jejich rukopis se projevil ve výběru pohovky a křesla, které se tak staly důležitými a speciálními prvky projektu a bytu, jenž je jen jejich a kde jsou doma.

Břetislavovo království

Břetislavovo království

Hudební skřínka, která je a zároveň není.

Stojí uprostřed obývacího pokoje, je stejně dlouhá jako stolek i stůl, a i když se tváří jako bílý hranol na tenkých nožkách, těch 9 dvířek toho hodně skrývá. Fotky postupně napoví a odkryjí přehrávač, zesilovač, gramofon, stovky cd a desítky desek.

Umístění reproduktorů byl trochu oříšek. Nechtěli jsme je zavěšovat někam do prostoru, zároveň bylo nutné dbát, aby měly dobrý zvuk. Nakonec jsou umístěny v horních rozích kuchyňské linky a opět mohou být a také se mohou úplně ztratit.
IAK logo
IAK architektonické studio |
+420 608 150 803 |
iva.zezulova@iakstudio.cz
IAK na Facebooku IAK na Instagramu