Bytové domy Františkov

Dolů

Příběh velké výzvy
studie bytových domů, 2016, Ostrava, spolupráce Adam Zezula, Jan Skoumal a Jakub Kolman

Návrh bytových domů Františkov byl velkou výzvou a naší srdcovou záležitostí, které začaly jedním telefonátem.

Projekt bytového komplexu Františkov má za sebou několikaletou minulost, kdy se měnil návrh i jeho majitelé, postavilo se 1.podzemní podlaží a teď mělo dojít k jeho přerodu - ke změně smýšlení o tom, jak stavět, že byty nemusí být něco minimálního že jsou klienti, kteří si za prostředí, ve kterém žijí, rádi připlatí. Jen dostat příležitost.

V duchu současného bydlení jsme přepracovali každé patro, každý byt, společné prostory, dělali varianty fasád. Zahraničí pro nás bylo velkým zdrojem nejen praxe ale také inspirace, jak posunout bydlení jinam, dál. Vzniklo 42 bytů, většina z nich mělo přes 100m², s výhledem do soukromé zahrady nebo na město, s lodžiemi, větším soukromím, světlem v dispozicích, kvalitními materiály.

Skloubit dohromady architekturu, finanční náročnost a prodejnost. Člověk si tu hodně uvědomil to, jak moc je důležitý osvícený klient ochotný zaplatit o něco víc a získat tak nadstandardní řešení.

Domy byly dle našeho návrhu postaveny, získaly hlavní cenu v soutěže Stavba Moravskoslezského kraje a jednotlivé byty kompletně vyprodány.

foto: Václav Novák, vizualizace: VIZarch
IAK logo
IAK architektonické studio |
+420 608 150 803 |
iva.zezulova@iakstudio.cz
IAK na Facebooku IAK na Instagramu