S Janou a Michalem jsem se poznala na začátku roku 2017, měli dvě dospívající děti, pěkný byt a právě rekonstruovali vilku po prarodičích. Tehdy v lednu mi došel email s názvem "Možná spolupráce", následně jsme se potkali a začali intenzivně spolupracovat. Nejdříve na studii interiéru, poté jsme vše rozpracovali do detailů, které jsme každý kontrolní den pečlivě rozebírali se všemi profesemi tak, aby byl výsledek co nejlepší.
V tom byli Jana s Michalem neskuteční. Ono přeci jen, když máte v zádech klienta, který vyžaduje, co nejlepší výsledek z pohledu preciznosti, funkčnosti i vzhledu, tak se vám jinak prosazují věci na stavbě. A oni takoví byli na každém setkání.
V přízemí tak vznikl interiér s co největším množstvím původních prvků - repasované dveře, modřínové schodiště, renovovaná šestiúhelníková dlažba koupelny, znovupoložené broušené dubové parkety, v kombinaci s novým nábytkem převážně z dubu a umělého kamene, kovová prosklená příčka oddělující kuchyni od obývacího pokoje, kamenný obklad krbu, designová světla české výroby a retro vypínače ze skla a porcelánu.
Patro, které bylo kompletně nově stavebně upravené dostalo prvky moderní - třívrstvá dubová podlaha ve francouzské rybině, nábytek z březové překližky s opakujícím se detailem otevírání, otočné vypínače, dveře se skrytou obložkou a proskleným nadsvětlíkem.
Začínala jsem uprostřed rekonstrukce domu, dispozice byla víceméně daná, stěny měly hrubé omítky, podlahy byly vylité. Přízemí domu mělo hodně původních prvků na rozdíl od patra, které bylo kompletně nové. Což dalo vzniknout i hlavní myšlence projektu, které je i patrná z fotky.
Majitele k domu váže silná vazba na rodinu, kdy dům původně vlastnili prarodiče od Michala, který zde vyrůstal. V jeho vzpomínkách tak zůstalo vrzající schodiště i běhání po zahradě.
Detail, který se mi vždy vybaví při vzpomínce na tento projekt.
Na kontrolním dni jsme u něj strávili několik hodin než jsme všechny přesvědčili, že má smysl jej řešit. Jedná se o kamennou dlažbu vstupního zádveří, navazující kamenné stupně a podlahu z dubových parket v přízemí.
Na vstup navazují dvoje dvoukřídlé dveře, ty jedny vedou do obývacího pokoje a ty druhé do pracovny pána domu. Ten tak má svoji místnost s velkým oknem do ulice a starým psacím stolem.
Co se mi vždy líbí na starých domech je to, jak mají vymyšlené průchody mezi místnostmi.
Ložnice s oknem do klidné zahrady má nábytkovou stěnu z dubové dýhy s vyfrézovanými úchytkami pro otevírání, který je typický i pro nový nábytek v domě. Zajímavostí je, že čela postelí jsou původní po babičce a dědečkovi, kteří dům v minulosti obývali.
Je největší místností v domě s jídelním stolem, pohovkou, klavírem a krbem s kamenným obkladem. A také místem, kde se už tradičně potkává celá rodina.
Kuchyně je od obývacího pokoje oddělena prosklenou kovou příčkou s posuvnými dveřmi.
V nové kuchyni nejvíce času tráví paní domu, získala díky ní dostatečný prostor, aby mohla vařit a péct svoje speciality a zkoušet nové recepty.
Kuchyni tvoří kuchyňská linka o dvou stěnách s nikami a ostrůvkem uprostřed.
Ostrůvek stojí uprostřed kuchyně a jeho povrch kompletně tvoří umělý kámen.
Černá kostka je cirkulační digestoř, z důvodu rekuperace v domě nebylo možné použít digestoř komínovou.
Zdánlivě drobný detail, který nejen dobře vypadá, ale hlavně skvěle slouží v kuchyni.
Kompletně obě niky kuchyňských stěn nejsou tvořeny jednotlivými deskami, ale vlastně takovou krabičkou o třech stranách, jež jsou spojeny stejným detailem v podobě rádiusu.
Původně byly dveře plné a veranda dřevěná s okny s klasickým parapetem. Kuchyně tak nebyla propojena se zahradou. Nový průhled vznikl díky novým proskleným dveřím z kuchyně a prosklené verandě.
Mít koupelnu s oknem do zahrady je velký benefit bydlení. V tomto domě se to podařilo.
Původní modřínové schodiště jsme nechali zrepasovat včetně jeho zábradlí.
Je spojovacím prvkem domu společně s novými světly.
V patře jsme nechali položit dubovou třívrstvou podlahu v maďarském vzoru. Všechny dveře jsou nové, bezfalcové s proskleným nadsvětlíkem, vypínače pak otočné ale v plastu.
Spojovacím prvkem s koupelnou v přízemí je skleněný obklad za nábytkem, dlažba a obklady jsou velkoformátové, nábytek je z březové překližky. Žebřík je pro obě koupelny totožný.
Každé z dospívajících dětí má svoje umyvadlo i skřínky.
Syn získal pokoj s nejkrásnějším výhledem do zahrady a do širokého okolí.
Nábytek na míru je opět z březové překližky s vyfrézovaným otvorem pro otevírání.
Dub vévodí podlahám v domě. Ať už ve své sto let staré podobě nebo pak v novém třívrstvém kabátě. Umí výborně stárnout.
Od začátku jsme si drželi myšlenku designových světel Soap od Bommy, které naleznete nad schodištěm a nad konferenčním stolkem obývacího pokoje.
Sklo je celkově oblíbeným prvkem v tomto domě, kde hned po příchodu vnímáte příjemnou atmosféru této milé rodiny.