Jendovy holky

Dolů

Příběh bydlení pro Jendu, Marušku, Terezku a Rozárku
Přestavba interiéru bytu, spoluautorka: Marie Novotná

V jednom funkcionalistickém domě, za původními dveřmi, se starými parketami žije rodina. Rodiče, Jenda a Maruška, které jsme poznali ještě ve dvou, a jejich roztomilé holčičky Terezka a Rozárka.

Svěřili nám svůj byt, abychom jej dotvořili do podoby, kterou si nyní můžete prohlédnout.

foto: Šárka Hasara

Maruščin cit a vkus

Maruščin cit a vkus

Poprvé, když jsme vstoupili do tohoto bytu, tak jsme si říkali, že tu vlastně nemáme co dělat. Marie má vkus podobný tomu našemu, proto jsme pro vás nafotili celý byt a majitelku uvedli jako spoluautorku, zasloužila se o podobu vstupní chodby, obývacího pokoje a ložnice. My jsme se postarali o kuchyni, koupelnu a toaletu. Modelku dělala Rozárka.

Tady je máme

Tady je máme

Teď pěkně sedí na svých židličkách, ale v nové kuchyni mají dvojčata Rozárka a Terezka nejradši betonový pult u okna, kde mají dost místa na ochutnávku citronů, zanechání otisků na skle a jinou zábavu.

Na míru navržená kuchyňská linka má dvířka z dubové dýhy, pracovní plochy a zástěnu z textilního betonu. Původní dlažba nebyla bohužel v dobrém stavu, nahradila ji nová, která ovšem navázala na šachovnicový vzor a měřítko té původní.

Tabule

Tabule

Když si všichni sednou ráno ke snídani, hned ví, co je následující měsíc čeká. Zatím tabuli zdobí máma s tátou, dole ale čeká spousta místa pro holky, které se už nemohou dočkat, až tu křídu konečně dostanou do rukou.

Světlo

Světlo

Není nad to, když vám do pokoje dopadá denní světlo a kreslí svoje obrazy.

Propojení

Propojení

Byty sto let starých domů mají často krásně vyřešené propojení mezi jednotlivými pokoji, prostor může plynout.

Ložnice

Ložnice

Stará křesla snad člověka nikdy neomrzí.

Koupelna

Koupelna

Manželé dlouho čekali na výměnu stupaček, proto kuchyně, koupelna a toaleta nejdéle čekaly na svou rekonstrukci.

V koupelně vanu nahradil sprchový kout, pračka se schovala do nábytku, kde větším kruhovým otvorem vhazujete špinavé prádlo. Naproti zrcadlu se skrytým odvětráním jsou dubové police, které jsou ve sprše betonové, aby zvládly Rozárčino a Terezčino dovádění s vodou.

Toaleta

Toaleta

Nebylo to jen tak, ale nakonec se nám na už tak malý záchod podařilo dostat umývátko se zrcadlem a skrytým odvětráním, stačí zmáčknout na správném místě. Osvětlení je zabudováno v nábytku.

Nové detaily Nové detaily

Nové detaily

V koupelně jsme ani já ani klienti nechtěli klasické odvětrání koupelny pomocí větráčku, proto vzniklo toto skryté otevírání do šachty domu, které se lehkým zmáčknutím nahoře vyklopí a koupena se vyvětrá. Asi vám nemusím povídat o tom, jak se tvářili truhláři, když viděli poprvé návrh...nakonec to ale dali.

Led osvětlení nám je blízké a najdete jej u každého kusu nového nábytku.

Betonové prvky Betonové prvky

Betonové prvky

Díky pokrokovým klientům jsme mohli použít betonové prvky v jejich interiéru, naleznete je jako pracovní desku a zástěnu kuchyně a jako police sprchového koutu.

Staré detaily Staré detaily Staré detaily Staré detaily

Staré detaily

Rekonstrukce, přestavby mají velkou hodnotu v tom, že můžete nechat vyniknout původním prvkům vedle těch nových. A že jich tu bylo!

Inspirace

Inspirace

To je tak, když vás klienti mohou inspirovat.

Díky Jendovy, Marušce, Terezce a Rozárce za možnost podílet se na jejich domově a napsat tak i jejich příběh.

foto: Sarka Hasara Photography
IAK logo
IAK architektonické studio |
+420 608 150 803 |
iva.zezulova@iakstudio.cz
IAK na Facebooku IAK na Instagramu