Naše doma

Dolů

Příběh nejtěžšího návrhu a realizace
Realizace interiéru našeho domova, 2019-2023, spoluautor Adam Zezula

Ráda bych Vám povykládala příběh o tom, jak vznikal náš domov. Vše začalo během mé studijní praxe, kdy jsem si za dlouhých večerů strávených v pidi bytě ve švýcarském Lausanne představovala, že jednou budu mít rodinu a hezké bydlení.

Budeme sedávat u kulatého stolu, v pokojích na zemi budou parkety, v koupelně barevná dlažba, bude tam teplo, vonět jídlo a hlavně se tam bude dobře bydlet.

Od té doby uplynulo deset let, když jsme v roce 2019 s mým mužem Adamem našli úplně vybydlený byt, kuchyni představovalo umyvadlo na stěně, toaleta ani vana neměly zapojenou vodu, na oknech byly nalepené noviny a co teprve ten odér...

Co vám bude vykládat, ideální byt pro dva architekty a jejich hlavy plné nápadů.

Vítejte Vítejte

Vítejte

Vítejte tedy u nás doma! Práce to byla pro nás oba velmi náročná, aby se totiž shodli dva architekti na jejich společném bydlení, to není jen tak.

Ale je pravda, že zrovna u této stěny to bylo snadné. Chtěli jsme ji černou a nápad s vytahovacími dubovými špalíčky se nám oběma také hned líbil.

Číst více >

Spojovací krček Spojovací krček

Spojovací krček

Tato chodba byla dispozičně už i v původním bytě, tvořila ji zděná příčka. Chodba byla ale dost široká, tak jsme se rozhodli příčku zbourat a místo ní umístit vestavěné skříně, které z jedné strany slouží jako šatna a z té druhé jako knihovna u jídelny a v obývacím pokoji.

Bílé dveře bez výplně vedou do komory, koupelny a toalety, ty dubové na konci chodby vedou do ložnice, jsou prosklené, aby dávaly více světla.

Toaleta Toaleta

Toaleta

V místnosti toalety naleznete původní okno v kovovém rámu (rok 1930) vedoucí do světlíku, pod něj jsme umístili nově umývatko, na podlaze je matná, mentolová dlažba, její barva pak pokračuje i na desku za toaletou a dvířka skříňky nad dní, kde už tradičně umisťujeme všelijaké čistící prostředky, aby bylo mimo dosah dětí a prostě nebyly vidět.

Koupelna Koupelna Koupelna Koupelna

Koupelna

Původní koupelna byla umístěna v prostoru nynější kuchyně a chodilo se do ní z obývacího pokoje. My jsme chtěli kuchyni s obývákem co největší, proto jsme půdorysně ukrojili z dětského pokoje a ložnice a vznikla koupelna s oblými stěnami, aby na druhé straně - v pokojích nebyla tak přítomná.

Číst více >

Ložnice Ložnice Ložnice

Ložnice

Místnost s arkýřem, kam jsme umístili křesílko a stoleček, a pevně doufáme, že si tam jednou v klidu vypijeme kávu.

Jednu celou stěnu tvoří opět vestavěná skříň, ukrývající prostor na závěs, umístění sportovního nářadí a průchod do dětského pokoje. Dvířka jsou frézovaná, úchytky jsou zároveň i průduchem pro oblečení.

Číst více >

Dětský pokoj Dětský pokoj Dětský pokoj Dětský pokoj

Dětský pokoj

Je větší z pokojů, aby děti měly dostatek prostoru, s výmalbou hor na nejdelší stěně, hracím kobercem a vestavěnou skříní, která nemá uzavřená dvířka. Místo pevných desek jsou zde dubové hranolky, oblečení tak dobře dýchá. Vynecháním hranolků ve dvířkách pak vznikly úchytky.

Takovou naší vzpomínkou na dětství je pak světlo ve formě balonku včetně provázku, díky němuž lze světlo rozsvítit (což lze i klasicky přes vypínač).

Číst více >

Kuchyně Kuchyně Kuchyně Kuchyně

Kuchyně

Z dětského pokoje a logicky i naopak můžete koukat do kuchyně, dítě i rodič tak o sobě ví a zároveň si každý může vytvářet to svoje.

Černá kuchyně byl náš sen, dlouho jsme váhali, jestli do toho jít, jaká bude údržba, a jestli nebude celá místnost zbytečně tmavá. Výsledek nám udělal velkou radost, je pravda, že prach musíme utírat určitě častěji, ale, aby se nám dobře vařilo, musí se nám v kuchyni i líbit, a to se povedlo.

Číst více >

Jídelní stůl Jídelní stůl Jídelní stůl Jídelní stůl Jídelní stůl

Jídelní stůl

Kuchyni tvoří také dubový ostrůvek, na který navazuje jídelní stůl. Asi už tušíte, že knihovna v pozadí je ta knihovna, která z drahé strany tvoří vestavěný kus nábytku společně se vstupní černou stěnou.

Gratulujeme, obešli jste pomocí fotek celý náš byt!

Číst více >

Obývací pokoj Obývací pokoj Obývací pokoj

Obývací pokoj

Ten navazuje plynule na kuchyni a jídelní stůl, tvoří jej sedačka s nezničitelným žlutým povrchem, repasovaný konferenční stolek také po prarodičích manžela a křeslo - dárek od milých klientů.

Vedle pohovky je magnetická tabule na výtvory dětí, rodinný kalendář a pohledy z dálek. Samotnou knihovnu pak tvoří kovová konstrukce opatřená nátěrem připomínající mosaz.

Detaily-světla Detaily-světla Detaily-světla Detaily-světla

Detaily-světla

Realizace našeho interiéru vznikala postupně v podstatě několik let, do poslední chvíle před focením jsme ladili detaily, aby byl výsledek co nejlepší.

Světla jsou jedněmi z pro nás důležitých prvků - světlo balonek v dětském pokoji, kruhová světla nad jídelním a konferenčním stolem a strukturované kulaté světlo v ložnici.

Tradičně pak podsvícené kruhové světlo v koupelně, které nesmí chybět v žádném projektu.

Detaily - materiály - dub Detaily - materiály - dub Detaily - materiály - dub Detaily - materiály - dub Detaily - materiály - dub Detaily - materiály - dub

Detaily - materiály - dub

Dub máme rádi.

Obecně platí, že čím lepší materiály použijete, tím lépe umí stárnout. My jsme opět využili původní sto let staré parkety, ručně jsme každou z nich očistili a poté je nechali podlaháři položit, obrousit a opatřit olejem (najdete je v pokojích). V chodbě a obývacím pokoji jsou parkety nové, jejich přechod v místě dubových dveří (dubový práh ve stejné úrovni jako parkety) můžete vidět na obrázku.

Dub také naleznete u špalíčku v chodbě a dětském pokoji, prosklených dveří do pokojů, posteli, jídelního stolu a ostrůvku. Krásně se udržuje, elegantně stárne a nemusí se leštit.

Detaily - materiály - mosaz Detaily - materiály - mosaz Detaily - materiály - mosaz

Detaily - materiály - mosaz

Myšlenka mosazných prvků nás napadla v showroomu kování -u klik, takže mosaz můžete najít právě na nich a také u mini úchytek v chodbě a u konstrukce knihovny.

Detaily - materiály - černá Detaily - materiály - černá Detaily - materiály - černá Detaily - materiály - černá Detaily - materiály - černá Detaily - materiály - černá

Detaily - materiály - černá

Černé prvky jsme chtěli v bytě od začátku - černé vypínače, černé prvky koupelny, černý vstup a černá kuchyně.

Detaily pro radost Detaily pro radost Detaily pro radost Detaily pro radost Detaily pro radost

Detaily pro radost

Během celé realizace jsou u sebe objevila touhu věci pořád vylepšovat a dovést téměř k dokonalosti. Postupně jsme tedy dokoupili černé dózy pro potraviny, skleněné starožitné misky na ovoce, novou křišťálovou vázu, držáky na ručníky, na míru vyrobenou poličku v koupelně, svíčky od designerů, červený stoleček Hay a povlečení české výroby. Každý tento kousek sem hezky zapadl a pomáhá nám dělat náš domov hezčím, ale to nejdůležitější tvoříme my sami.
IAK logo
IAK architektonické studio |
+420 608 150 803 |
iva.zezulova@iakstudio.cz
IAK na Facebooku IAK na Instagramu