Společensko-kultruní centrum Krumvíř

Dolů

Příběh soutěže na Společensko-kulturní centrum v Krumvíři
Rekonstrukce a dostavba, spolupráce: Jakub Kolman, Patrícia Kóňová, Adam Zezula

Na konci roku 2017 koupila malá vinařská obec Krumvíř dům naproti obecnímu úřadu a rozhodla se, že by pro své potřeby chtěla vytvořit Společensko - kulturní centrum. Oslovila proto dvě architektonické kanceláře a každá z nich zvolila úplně jiné řešení.

My jsme šli cestou rekonstrukce sto let starého domu, který představoval tradiční způsob stavění v obci Krumvíře s jeho členěním fasády i objektů, vytvořením dvora a existencí velké zahrady, kam se měl dostavět nový objekt pro startovací bydlení.

Centrum mělo sloužit především svým obyvatelům, turistům a návštěvníkům tradičního festivalu.

František František

František

V obcí zakoupeném domě bydlel dříve celý život starý pán František, tudíž zůstalo hodně původních prvků s typickým venkovským členěním.

Naše srdce se zaradovala, že budeme moci ukázat, jak se chovat k domům na venkově.

Nový a starý dům Nový a starý dům Nový a starý dům

Nový a starý dům

Po první obhlídce jsme se rozhodli pro rekonstrukci, dům měl klasické členění obytné části do ulice, té hospodářské do dvora a ty dvě společně tvořily soukromý dvůr, ze kterého vedla velká vrata na rozlehlou zahradu, kam jsme měli umístit nový dům pro startovací bydlení.

Na fotce fyzického modelu vidíte v popředí stávající dům se dvorem, zahradu a vzadu pak dům nový.

K čemu by sloužilo nové centrum? K čemu by sloužilo nové centrum? K čemu by sloužilo nové centrum? K čemu by sloužilo nové centrum?

K čemu by sloužilo nové centrum?

K centru můžete přijet autem nebo na kole, zajít si do knihovny, na kávu, projít kolem speciální místnosti - krojárny, kde se krumvířské ženy učí žehlit tradiční kroje a jste na krásně prosluněném dvoře, kam i původní majitel chodil nejraději.

Číst více >

Rekonstrukce

Rekonstrukce

Stávající dům do ulice jsme zrekonstruovali, zachovali původní prvky členění a barevné řešení fasády, okna, vstupní dveře a velká vrata.

Srdce centra

Srdce centra

Nejdůležitějším místem je dvůr, kde se odehrává společenský život Krumvířanů, návštěvníků a turistů. Tam, kde původně byl život hospodářský, se tedˇ lidé mohou bavit.

Část domu do dvora je novostavbou v původní stopě stavení, zeď a vrata směrem na zahradu byly zachovány.

Relax

Relax

Když byste měli chuť si odpočinout, tak stačí vyjít schody do patra, kde se nachází plně moderní sauna s výhledem na zahradu.

Konec

Konec

Projekty na venkov jsou nám hodně blízké. Mnozí z nás na venkově vyrostli, cítí tam své kořeny, tradice. Je tu úplný základ všeho, proto je tak důležité, aby se do venkova investovalo jak finančně, tak naší energií. Když pak sama obec iniciuje architektonické soutěže, tak jenom dobře a díky za to.

Číst více >
IAK logo
IAK architektonické studio |
+420 608 150 803 |
iva.zezulova@iakstudio.cz
IAK na Facebooku IAK na Instagramu